Dażynka. Nadbużańskie smaki 0
24.jpg

fot. Grażyna Putkowska, właścicielka Dażynki


Dażynka Nadbużańskie Smaki to niewielka, rodzinna masarnia i serowarnia z okolic Drohiczyna. Państwo Putkowscy wytwarzają w niej ponad dwadzieścia rodzajów wędlin wieprzowych oraz indyczych przygotowanych według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Ich naturalnie przyprawiane i wędzone dymem wędliny olchowym zdobywają liczne laury w konkursach. Receptury wyrobów garmażeryjnych pani Grażyna udoskonala od kilkunastu lat, dba jednak by smakowały jak te pamiętane z dzieciństwa. W serowarni powstają delikatne krowie solankowe dojrzewające sery i twarogi.

W 1929 roku Janina Miłkowska wyszła za mąż za Kazimierza Putkowskiego i zamieszkała w Rotkach, gdzie zaczęła prowadzić kuchnię, wykorzystując przyniesione z rodzinnego dworu przepisy kulinarne, na których są dziś w większości oparte receptury wyrobów Dażynki.

Logo firmy w kształcie tarczy z zawiązaną chustą nawiązuje do rodzinnego herbu Nałęcz. Zarazem tarcza symbolizuje wierność kulinarnej tradycji rodziny Putkowskich, której producenci chcą strzec i którą będą przekazywać następcom. Jednocześnie wpisują tę tradycję w kulturowe dziedzictwo Podlasia.

Nazwa Dażynka natomiast została utworzona z połączenia imion założycieli i właścicieli firmy Grażyny i Dariusza, którzy tworzą ją razem ze swoimi dziećmi.

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper Premium